Steryda to biologicznie aktywny związek organiczny z czterema pierścieniami umieszczonymi w określonej konfiguracji cząsteczkowej. Sterydy mają dwie podstawowe funkcje biologiczne: są ważnymi składnikami błon komórkowych, które zmieniają płynność tych błon; i również pełnią rolę cząsteczki sygnalizacyjnej. Setki sterydów znajduje się w roślinach, zwierzętach i grzybach . Wszystkie sterydy są wytwarzane w komórkach ze steroli lanosterolu (opisthokonts) lub cykloartenolu (rośliny).

Struktura rdzenia sterydowego zazwyczaj składa się z siedemnastu atomów węgla, połączonych czterema “skondensowanymi” pierścieniami: trzema sześcioelementowymi pierścieniami cykloheksanowymi (pierścienie A, B i C na pierwszej ilustracji) i jednym pięcioczłonowym pierścieniem cyklopentanowym (pierścień D) . Sterydy różnią się grupami funkcyjnymi przyłączonymi do tego czteropierścieniowego rdzenia i stopniem utlenienia pierścieni. Sterole są formami steroidów z grupą hydroksylową w pozycji trzeciej i szkieletem pochodzącym z cholestanu. Sterydy można również bardziej radykalnie zmodyfikować, na przykład poprzez zmiany w strukturze pierścienia, na przykład poprzez przecięcie jednego z pierścieni. Pierścień tnący B wytwarza sekosteroidy, z których jednym jest witamina D 3 .

                Sterydy grzybowe obejmują ergosterole,

które biorą udział w utrzymywaniu integralności grzybowej błony komórkowej. Różne leki przeciwgrzybicze, takie jak amfoterycyna B i azolowe leki przeciwgrzybicze, wykorzystują tę informację do zabijania grzybów chorobotwórczych. Grzyby mogą zmieniać zawartość ergosterolu (np. Przez utratę mutacji funkcyjnych w enzymach ERG3 lub ERG6, indukując wyczerpanie ergosterolu lub mutacje zmniejszające zawartość ergosterolu), aby rozwinąć oporność na leki, które atakują ergosterol. Ergosterol jest analogiczny do cholesterolu znaleziony w błonach komórkowych zwierząt (w tym ludzi) lub fitosteroli znajdujących się w błonach komórkowych roślin. Wszystkie grzyby zawierają duże ilości ergosterolu, w zakresie od dziesiątek do setek miligramów na 100 gramów suchej masy.

Sterydy zwierzęce obejmują związki pochodzące od kręgowców i owadów, te ostatnie obejmują ekdysteroidy, takie jak ekdysteron (kontrolujący linienie u niektórych gatunków). Przykłady kręgowców obejmują hormony steroidowe i cholesterol; ten ostatni jest strukturalnym składnikiem błon komórkowych, który pomaga określić płynność błon komórkowych i jest głównym składnikiem płytki nazębnej (związanej z miażdżycą naczyń ). Hormony steroidowe obejmują:

Hormony płciowe, które wpływają na różnice płciowe i wspomagają rozrodczość. Należą do nich androgeny, estrogeny i progestageny.

Sterydy, inaczej nazywane steroidami, to również leki używane często np. do walki z rozwijającym się stanem zapalnym. Sterydy swoją popularność zawdzięczają wyjątkowej szybkości działania. Są bardzo efektywne, a do tego niedrogie. Niestety, wysoka skuteczność nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem stosowania. Sterydy mogą być przyczyną problemów ze zdrowiem.

Sterydy wykorzystuje się również w medycynie, w zależności od dolegliwości. Ile kosztują sterydy?

Cennik sterydów różni się w zależności od zastosowania. Ceny zaczynają się już od 15 zł, aż do 300 zł. W zależności od tego czy jest to forma zastrzyku, ampułki, czy płynu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *