Kto z nas nie marzy, aby czasem odciąć się od rzeczywistości i uciec daleko od zgiełku miasta? Zdecydowanie najlepszym miejscem na taką ucieczkę jest mały drewniany domek w górach. Taka oaza bliżej natury pozwoli Ci się zrelaksować, odpocząć i zapomnieć o wszystkich problemach przy filiżance herbaty popijanej na zewnątrz, ulubionej książce, gdy jesteś otulony kocem lub przy kominku, kiedy trzymasz w dłoniach lampkę ulubionego wina. Do takiego miejsca można się wybrać na wakacje – w okresie letnim lub zimowym – albo zostać na stałe. Jeśli masz już idealny obraz marzenia o posiadaniu małego domku w górach lub w lesie to teraz wystarczy sprawić, aby to marzenie stało się rzeczywistością.
Jak spełnić marzenie o drewnianym domku w górach?
Mówi się, że „chcieć znaczy móc”, zatem idąc tym tropem, jeśli naprawdę chcesz mieć swój własny domek w grach to co stoi Ci na drodze, żeby go mieć? Możesz z łatwością zamienić to marzenie w rzeczywistość. Domek drewniany to stosunkowo niedroga, ale bardzo opłacalna inwestycja. Oczywiście, wszystko zależy od Twoich potrzeb, na przykład ilości pomieszczeń lub tego, czy chcesz w swoim domku spędzać tylko ciepłe weekendowe dni, czy mieszkać przez cały rok. Fakty są takie, że za ok. 14 m2 zapłacisz nieco ponad 20 tysięcy, a wymiar ok. 20 m2 to już jest koszt ponad 30 tysięcy – ale przecież domek w górach nie musi mieć ogromnego metrażu.
Czy można mieszkać w domku z drewna przez cały rok?
Duży wpływ na to, czy w domku z drewna będzie można mieszkać przez cały rok ma miejsce, w którym go wybudujesz. Chyba, że rozważysz izolację budynku, wtedy domki drewniane wakacyjne to zdecydowanie domki drewniane całoroczne – zdatne do użytku przez cały rok. Natomiast, najlepszym materiałem na ocieplenie domku z drewna jest wełna mineralna, która oprócz wysokich wartości ociepleniowych jest również ekologiczna. To wszystko prowadzi do jednego prostego wniosku: możesz mieszkać w domku drewnianym przez cały rok!
Korzyści posiadania małego drewnianego domku
Jedną z najważniejszych korzyści posiadania domku drewnianego jest jego cena. Budowa domu z drewna jest znacznie tańsza niż budowa domu z cegły. Wpływ na to ma znacznie krótszy czas budowy, oraz fakt, że drewno jest niezwykle lekkim i ogólnodostępnym materiałem. Kolejną zaletą jest długa żywotność takich budynków. Domek drewniany może przetrwać średnio od 100 do 150 lat. Ponadto, na terenie całej Europy wciąż można zobaczyć budynki z drewna, których wiek wynosi ponad 800 lat – a jeden kościół w Rosji ma ponad 1700 lat. Oprócz tego, warto jest mieć na uwadze, że drewno jako naturalny materiał wpływa korzystnie na zdrowie – obniża poziom stresu, ciśnienie krwi i wpływa kojąco na układ nerwowy. Co więcej, jedną z głównych zalet domków drewnianych jest to, że redukują hałas, co oznacza, że wewnątrz budynku panuje cisza i spokój.
Często domki z drewna są budowane z myślą o otaczającym naturalnym krajobrazie. Najważniejszą sprawą – można powiedzieć sprawą życia i śmierci – staje się, aby widoki z okna takiego domku były przepiękne. Dlatego, warto jest pamiętać, że walory estetyczne oraz korzyści drewnianych domków, sprawiają, że jest to marzenie, które warto spełnić.