Malowanie proszkowe kojarzy się ze skomplikowaną technologią malarską. Często słyszy się opinię, że nie można wykonać malowania proszkowego w warunkach domowych. Specjaliści uważają, że uzyskanie odpowiednich warunków a także sprzętu do wykonania tej technologii może stanowić zbyt dużą przeszkodę. Czy jednak wykonanie domowej malarni proszkowej jest faktycznie niemożliwe?

Przygotowanie odpowiedniego miejsca pod malarnię.

Planując wykonanie malarni proszkowej mamy na względzie to, że będzie potrzebne nam osobne miejsce. Najlepiej posłuży do tego garaż lub murowana szopka. Lakiernia proszkowa Warszawa może być również wykonana w bezużytecznym pomieszczeniu gospodarczym. Dobrze by było, gdyby pomieszczenie to nie przynależało bezpośrednio do budynku mieszkalnego. Aczkolwiek przy odpowiednim zabezpieczeniu i zastosowanie środków bezpieczeństwa, przynależne garażu do budynku mieszkalnego nie będzie stanowił większego zagrożenia.

Montaż pieca.

Do procesu technologicznego, jakim jest lakierowanie proszkowe potrzebny jest piec. To właśnie w nim odbywa się ostateczny etap procesu malarniczego. Musi on mieć możliwość wytwarzania temperatury nawet 200 stopni Celsjusza. Jedynie taka temperatura gwarantuje trwałe efekty lakierowania. Stosując się do odpowiednich względów bezpieczeństwa jakie musi posiadać lakiernia proszkowa Warszawa, potrzebujemy metalowej konstrukcji, do której zostanie zamontowany piec. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie stalowych konstrukcji starych bilbordów. Odpowiednio pocięte, a w dalszej części pospawane elementy metalowe, będą stanowić bazę pieca. Środek wypełnia element grzewczy starego piekarnika. Aby odpowiednio utrzymać temperaturę w piecu, koniecznej jest obłożenie boków pieca watą kominkową. Dzięki temu utrzymamy, temperaturę w piecu odpowiednio długo.

Wyciąg powietrza

Podczas malowania z użyciem proszku, otoczenie jest narażone na wysokie pylenie. Mimo, że w trakcie nanoszenia farby działa najczęściej pole elektrostatyczne, to i tak powstaje mgiełka pyłku. Niezbędne jest więc zastosowanie w lakierni wyciągu, który pochłonie zabłąkane cząsteczki proszku. Można go łatwo skonstruować ze starego okapu. Podłącza się go do wiatraka napędzanego elektrycznie, za pomocą plastikowej rury. Działanie wiatraka powoduje usunięcie pyłu z lakiernia proszkowa Warszawa.

Pistolet do natrysku

Znając proces lakierowania proszkowego wiadomo, że żeby dokładnie wykonać nałożenia farby jest do tego potrzebny odpowiedni sprzęt natryskowy. Używane są do tego urządzenia, które generują pole elektrostatyczne. Urządzenia takie łączy się z końcówkami zwanymi pistoletami, których zadaniem jest odpowiednie naładowanie cząsteczek proszku ładunkiem elektrycznym. Ciężko jest samemu skonstruować to urządzenie. Jednak na różnych aukcjach można znaleźć właśnie takie urządzenia do domowych malarni. Zapewniają one prawidłowe funkcjonowanie podobne do tych jakich możemy oczekiwać od specjalistycznych maszyn. Do urządzenia podłącza się malowane produkt. Pistolet wyposażony jest odpowiedni zbiorniczek, który wypełniony jest farbą w proszku. Kiedy urządzenie zaczyna działać farba pod naporem ciśnienia wędruje wprost na powierzchnię malowanego elementu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *